Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/sperience.org/includes/menu.inc).

Wszystko co chcesz przeczytać na temat finansowania społecznościowego. Krótki opis

STRONA GŁÓWNA

Crowdfunding to coraz częściej spotykany sposób na opłacenie twórczej idei lub nawet rozpoczęcie działalności. Zasada funkcjonowania jest prosta – należy zaprezentować swoją ideę i zaoferować drobne upominki za finansowe wsparcie. Jeśli osiągnie się ustalony cel, otrzymuje się całą zgromadzoną kwotę pomniejszoną o drobną prowizję. Jeśli to się jednak nie uda, dotacje są oddawane wpłacającym. Finansować można wszystko – nowinki w technologii, albumy fotograficzne, komiksy, kolekcje ubrań czy grę komputerową. Najbardziej liczy się ciekawy pomysł, który musi przypaść do gustu dużej rzeszy osób.

wykres
Zrealizowane pomysły
Na świecie udało się już zrealizować dużą liczbę pomysłów używających takiego typu finansowania. Duża część z nich to bardzo kosztowne przedsięwzięcia, które do zrealizowania potrzebowały dotacji rzędu kilkuset tysięcy, a czasem również miliona dolarów. Jeśli jednak projekt jest dobry, to nie stanowi to większego problemu. Użytkownicy sieci WWW zwłaszcza polubili projekt konsoli do gier, funkcjonującej na darmowym oprogramowaniu czy koszulę opartą na kosmicznej technologii, która pozwala regulować ciepłotę ciała. Na te projekty udało się zebrać za jednym razem najwyższe sumy pieniędzy. Wsparciem największej liczby osób cieszy się jednak muzyka i programy komputerowe. Bardzo wielu artystów uzyskało popularność zbierając środki finansowe na pierwsze wydawnictwo płytowe i gwarantując sobie tym samym powodzenie sprzedaży na całym świecie, za pośrednictwem portali do finansowanie społecznościowego np.: wspieram.to. Na terenie kraju przykładem takiej postaci jest Julia Marcell, która wydała w ten sposób swoje pierwsze wydawnictwo. W późniejszym czasie trafiła pod skrzydła dużych firm fonograficznych.

Finansowanie w Polsce
Crowdfunding w kraju póki co zyskuje na popularności W kraju funkcjonuje kilka portali zajmujących się tego typu finansowaniem, każdy jest skierowany na inną działalność. Można więc wspierać projekty dobroczynne, kulturalne i muzyczne, działają także portale ukierunkowane na bardziej oryginalne pomysły. O ile jednak poza granicami Polski wielokrotnie udawało się uzyskać kwoty przekraczające milion dolarów, o tyle tak wielkie projekty nie były jeszcze dotowane w Polsce.


Author: M.G.