W jaki sposób rozliczyć PITy przez internet?

STRONA GŁÓWNA

Koniec lutego to czas, kiedy podatnicy dostają dokumenty konieczne do rozliczenia PIT-u. Jednym z coraz bardziej powszechnych sposobów na składanie zeznania podatkowego jest rozliczenie w sieci. Nie musimy posiadać podpisu elektronicznego, więc z takiej ewentualności może skorzystać każdy z nas. Jakim sposobem należy to zrobić?

podatki
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, iż mamy 2 opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest interaktywny wniosek, który znajdziemy na stronie Urzędu Skarbowego, drugą zaś jest specjalny program, który trzeba pobrać i zainstalować na własnym komputerze. Aplikacja zadziała pod każdym systemem i umożliwia bezzwłoczne przesłanie dokumentów, z tego względu nie będziemy musieli iść do Urzędu Skarbowego. Nim zaczniemy wypełniać wniosek pit online 2014 (link), będą nam jeszcze niezbędne dokumenty - m.in. dowód osobisty a także druk PIT. Musimy się też zorientować czy mamy program Adobe Acrobat Reader i – jeśli wybieramy e-deklarację dostępną na witrynie – wtyczkę Flash Player. Jeżeli nie, zainstalowanie tych narzędzi nie powinno przysporzyć żadnych trudności, albowiem jest łatwe i szybkie.
Dokumenty
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
O czym należy pamiętać uzupełniając PIT przez internet? Tak samo jak w przypadku wypełniania tradycyjnych dokumentów, musimy wpisać stosowną datę. Pamiętajmy, iż rozliczamy poprzedni rok, a więc nie wpisujmy aktualnego. Po drugie, trzeba starannie wprowadzić wszystkie kwoty, by program mógł obliczyć przysługujący podatek. Nie musimy martwić się o błędy, które moglibyśmy popełnić samodzielnie – przeprowadzanie obliczeń zostawiamy komputerowi. Oprócz tego 1 % podatku możemy ofiarować wybranej fundacji. Jeżeli posiadamy ulubioną instytucję, po prostu wpisujemy jej numer KRS. Co jeszcze? Oczywiście nie musimy pamiętać o elektronicznym podpisie się. Zwykle bez podpisu formularz nie jest ważny – tu nie musimy się bać, iż coś wykonamy niepoprawnie, bowiem zawsze otrzymujemy potwierdzenie poprawnego wykonania operacji i wiele wniosków można odesłać i bez podpisu.
Na koniec trzeba tylko przesłać formularz, rzecz jasna drogą elektroniczną (2014 - rozliczenie pit online). Potwierdzenie w formie numeru referencyjnego potwierdza złożenie PIT-u, natomiast urzędowe poświadczenie odbioru odbieramy dopiero po jego zweryfikowaniu. Dobrze jest je wydrukować, ponieważ może być przydatne w przyszłości.